חלק א'- דגירת מצע

בשיטה זו הביצים המוטלות מאווררות באופן קבוע לצורך אספקת חמצן קבועה הדרושה להתפתחותן התקינה. כמו כן, התטולה זוכה לשמירה הדוקה מצד הוריהם בכל שלבי התפתחותן. בדגירת מצע ישנם שלושה סיווגים בקרב אמנוני אגם טנגניקה: א) דגירת מצע קלאסית- הביצים מוטלות ומופרות על גבי אבן שטוחה, סדימנט, חריצים, מערות קטנות ונקיקים בסלע. במהלך האבולוציה אמנונים פיתחו צורת גוף אשר מותאמת לאיזור ההטלה כצורך להתמודד עם לחצי הטריפה. ישנם אמנונים אשר פיתחו צורת גוף מוארכת וגלילית, לדוגמה האמנון - (Neolamprologus leleupi (Poll, 1956 .הזוויגים של אמנון ממשפחה זו, חיים באופן יחידני. לנקבה טריטוריה משלה - מערה, כאשר זכר נתקל בנקבה בשלה ומוכנה להטלה הוא יחזר אחריה ויטיל עמה במערתה. ההטלה וההפריה מתרחשת בתוך המערה. לאחר ההטלה, הנקבה תאוורר את הביצים ותדאג להתפתחותן בעוד הזכר שומר מחוץ למערה ונשאר עם הנקבה עד אשר הצאצאים עוזבים את אתר ההטלה, מספר ימים לאחר שהתפתחו לדגיגים.

נאולמפרולוגוס ללופי

 

ישנם אמנונים אשר פיתחו צורת גוף גבוהה ופחוסה, לדוגמה האמנון - Altolamprologus compressiceps (Boulenger, 1906 הזוויגים של אמנון זה אינם טריטוריאליים פרט לתקופת הרבייה. כאשר זכר ונקבה חוברים אחד לשני, הם מחפשים יחד חריץ בסלע או בגזעי עץ, מספיק רחב שאליו תוכל הנקבה להשתחל ולהטיל את הביצים. לאחר ההטלה הזכר נצמד אל פתח איזור ההטלה ומשחרר את זרעו ומפרה את הביצים בעזרת נפנוף הסנפירים של הנקבה (בעקבות פעולה זו נוצר מגע בין תאי הזרע לביצים). לאחר ההטלה, הנקבה תאוורר את הביצים ותדאג להתפתחותן, היא שומרת על הביצים בכך שהיא חוסמת את חריץ איזור ההטלה באמצעות גופה. הזכר שומר על הנקבה ועל התטולה מחוץ למערה ונשאר עם הנקבה עד אשר הצאצאים עוזבים את אתר ההטלה, מספר ימים לאחר שהתפתחו לדגיגים, התפתחות הביצים לדגיגים אורכת בין 10 ל14 ימים, תלוי במין .


אלטולמפרולוגוס קומפרסיספס

 

ב) דגירת מצע בקונכיות- טקטיקת רבייה ייחודית בהיקפה לציקלידים באגם. ישנם ציקלידים דוגרי מצע אשר שרידותם תלוייה בקונכייה. הקונכיה משמשת להם כאיזור מחסה מטורפים ובה הם ייתרבו ויעמידו צאצאים. הקונכיות הריקות באגם פזורות לרוב באיזורים חוליים הרחק מהשונית ולכן האמנונים דוגרי הקונכיות החיים באזורים אלו חשופים לטריפה בכל עת. ההטלה תתרחש בקונכיות ריקות, לרוב של שבלול אנדמי לאגם ושמו Neothauma tanganyicense. ברוב מיני האמנונים דוגרי הקונכיה, תפקיד הנקבה הוא לאוורר את הביצים ולדאוג להתפתחותן בתוך הקונכיה, בעוד הזכר שוחה בקרבת הקונכייה או צמוד לפתחה ותפקידו לשמור על הטריטוריה בה נמצאת הנקבה והתטולה. כאשר הדגיגים מבצבצים לאחר כשלושה שבועות מפתח הקונכיה בחיפוש אחר מזון(זואו-פלנקטון), שני הזוויגים ישמרו עליהם בקרבת הטריטוריה במשך מספר ימים נוספים(משתנה בין מין למין, בד"כ כלל עד שבועיים).

(Lamprologus callipterus (Boulenger, 1906, הינו אמנון דוגר קונכיות בעל אדפטציות מורפלוגיות והתנהגותיות ייחודיות. רבייה בצורת הרמון - לזכר בודד טריטוריה בקוטר של עד חצי מטר בה פזורות עשרות קונכיות ריקות. בתחום הטריטוריה הזו ישנן עשרות נקבות בוגרות מטילות. אורכו המקסימלי של הזכר הוא 15 ס"מ ומבחינה פיזית גודלו מאפשר לו לשחות לטריטוריית זכר אחר ו"לגנוב" ,פשוטו כמשמעו, קונכיות אשר לעיתים מכילות בתוכן נקבות ומספח אותן לטריטוריה וכך מרחיב את ההרמון שלו. במידה וזכר "גנב" קונכיה אשר מכילה דגיגים של זכר אחר, הוא יאכל את הדגיגים אשר אינם נושאים את הגנים שלו, לפני שהוא יעביר את הקונכיה לטריטוריה שלו. גודלו המרשים גם מאפשר לו להגן בצורה טובה על הטריטוריה שלו ולהדוף טורפים ביתר קלות. אורכה המקסימלי של הנקבה הוא 6 ס"מ ותפקידה הוא לאוורר את הביצים ולדאוג להתפתחותן. מכיוון שמפאת גודלו הזכר אינו יכול להיכנס לתוך הקונכייה ולהפרות את הביצים, ההפריה מתרחשת כאשר הזכר משחרר את זרעו בפתח הקונכייה והנקבה בעזרת נפנופי סנפיריה למעשה מסיטה את הזרע על גבי הביצים וכך הן מופרות. זכרים ללא טריטוריה ישחו ביחד בקבוצות גדולות בחיפוש אחר מזון (foraging schools).

למפרולוגוס קליפטרוס

 

ג) דגירת מצע קואופרטיבית- גם היא טקטיקת רבייה ייחודית באגם ומאפיינת אמנונים מקבוצת ה "Brichardi complex", קבוצה המונה שמונה מינים שונים ולהם התנהגות חברתית זהה. ניתן לראות נציג אחד או יותר מקבוצה זו בכל איזור סלעי לאורך חופי האגם, בעיקר בעומק של 7-15 מטרים. זכר ונקבה חיים תקופה ארוכה יחד ובתקופה זו מעמידים דורות רבים של צאצאים. דורות הצאצאים הגדולים יותר עוזרים להוריהם לשמור על הדורות הצעירים ויוצרים מעין "מעטפת הגנה" סביב הטריטוריה ועקב כך שרידות התטולה גדלה. הדגיגים הגדולים יותר "במעטפת" פזורים רחוק יותר מהטריטוריה אשר צמודה לסלע, ומשמשים כצופים על הסביבה מפני טורפים. במידה וטורף תוקף, צופים אלו מזהירים את יתר הפרטים וביניהם הזכר והנקבה, בד"כ מי שייטרף הם אותם צופים(אשר לא פעילים מינית) ובכך הפגיעה בשפיעות המין נמוכה.

 

נאולמפרולוגוס בריצ'רדי