אגם טנגניקה - מידע כללי

 

אגם טנגניקה שייך לקבוצת האגמים הגדולים במזרח אפריקה. הוא אגם מים מתוקים השני בעולם בעומקו(1470 מטרים) אחרי אגם באייקל בסיביר. כמו כן שני בנפחו בעולם (17800 מ"ק). זהו האגם בעל רצועת החוף הארוכה ביותר בעולם(כ 1900 ק"מ).

האגם שוכן לחופיהן של ארבע מדינות: בורונדי מכיוון צפון מזרח, קונגו ממערב, טנזניה ממזרח וזמביה מדרום. לאגם טנגניקה רצועת חוף סלעית והררית לצד חופים חוליים ושפכי נהרות מרכזיים: נהר הרוסיזי בקצהו הצפוני של האגם, נהרות המאלאגארסי, איפומה וקלמבו הנמצאים לאורך רצועת החוף המזרחית ונהרות הלופובו ולונאנגווה בחלקו המערבי של האגם. הנהר היחיד הנשפך החוצה מן האגם הוא נהר הלוקוגה הזורם מערבה לנהר זאיר אשר נשפך לאוקיאנוס האטלאנטי.

טנגניקה, האגם העתיק בקרב אגמי אפריקה וגילו המוערך הוא 9-12 מיליון שנה, בעל הפאונה המגוונת ביותר ובעל מגוון הציקלידים האנדמיים הגדול ביותר (כ180) השייכים ל12 קבוצות הכוללות ציקלידים דוגרי מצע לצד ציקלידים דוגרי פה. באגם יש גם מעל ל50 מינים אנדמיים של דגים אשר אינם ציקלידים כמו צלופחי קוץ (Mastacembelidae), קרפיונים  (Cyprindae) ביניהם ה(Stolothrissa tanganicae (Regan, 1917 , דגי קשת וכו'.

איזור הליטורל והתת-ליטורל (עד עומק של 50 מטרים) מאכלס את רוב מיני הדגים, מרביתם ציקלידים. אצות פוטוסינטתיות וחסרי חוליות מהווים את המזון העיקרי לאוכלוסיית הדגים באיזור זה. מתחת ל50 מטרים, באיזור הבנטי והבנטי-פלגי, מספר מיני הדגים פחות בשל הכמות הנמוכה של חמצן מומס במים. המזון העיקרי לאוכלוסיית הדגים באיזור זה הוא חומר אורגאני אשר מקורו מהאזור הפלאגי.

כלכלת המקומיים נסמכת רבות על דייג, במיוחד על הסרדין הטנגניקאי, Stolothrissa tanganicae (ממשפחת ההרינג). נמלים חשובים לאורך האגם הם בוג'ומבורה(בורונדי), קאלמי(קונגו), יוג'יג'י וקיגומה (טנזניה). קווי ספנות קבועים מחברים בין קיגומה וקאלמי לבין עיירות החוף ומהווים חלק חשוב במערך התחבורה במזרח אפריקה.